Przygotowanie wesela to niezwykle trudne zadanie. Wymaga podjęciu wielu decyzji. Czasem są one strzałem w dziesiątkę, czasem okazują się totalną klapą. Jak wybrać fotografa na ślub? Postaramy się odpowiedzieć poniżej.

Przede wszystkim należy sobie zdać sprawę, że to fotograf spędzi prawdopodobnie z nami cały najważniejszy dzień naszego życia. Przyjedzie z samego rana, będzie uczestniczył w przygotowaniach, wzruszającym momencie błogosławieństwa, będzie stał tuż przy Was w tym najważniejszym momencie całej uroczystości, w chwili w której powiecie sobie sakramentalne tak, a w finale będzie świadkiem Waszej szalonej zabawy. Co będzie później? Spotkacie się ponownie na plenerze ślubnym i razem będziecie wspominać Waszą wspaniałą uroczystość. Dlaczego o tym piszemy? Ano, dlatego że skoro macie z kimś spędzić tyle czasu i to w kluczowych dla Was momentach, to warto się tak zwyczajnie, po ludzku polubić.

Czasem Wasze drogi się rozejdą, czasem zostanie nić porozumienia, a nawet przyjaźń na całe życie. Dlaczego się tak dzieje? Bo fotograf często okazuje się ogromnym wsparciem w tym niezwykle pięknym, ale i stresującym dniu. Często służy radą, często także rozładowuje różne emocje. Podczas ceremonii Pani Młoda lub Pan Młody spoglądają na nas, a my się uśmiechamy, lub wyciągamy kciuk w górę, by okazać nasze wsparcie. Często czujemy wówczas, że tego potrzebowali i nadchodzi moment rozluźnienia, tak potrzebny w tym stresującym momencie. Wszystko działa w dwie strony, im dużej spędzamy z kimś czas, im posiadamy lepszy kontakt tym bardziej swobodnie się czujemy. Zdarzały się sytuację w których byliśmy przyjmowani w tak ciepły sposób, że czuliśmy się rodziną. To chyba najpiękniejsze wspomnienia z tych chwil spędzonych z Wami.

Jak wybrać fotografa na ślub?

Powinniście kierować się przeczuciem. Nie jest to łatwe po pierwszym spotkaniu, ale na pewno szybko zorientujecie się czy nadajecie na tej samej fali. To niezwykle istotne po to byście czuli się przed obiektywem swobodnie, a najlepiej o tym obiektywie zupełnie zapomnieli. Drugą kwestią jest fakt o którym pisaliśmy wcześniej. Z tym człowiekiem, lub tymi ludźmi spędzicie mnóstwo czasu. Wówczas na nieco dalszy plan schodzi, jakim sprzętem fotografuje, ile osób go/ich poleca, jak bardzo jest ekskluzywny.

Inną kwestią jest portfolio. Jest bardzo istotne, dla wielu najważniejsze. Dzięki niemu dokonujecie selekcji i wiecie czy ten człowiek zrealizuje Waszą wizję wymarzonego dnia. Pamiętajcie jednak, że to nie powinna być jedyna metoda oceny. Obecne zdjęcia mogą nie odzwierciedlać rzeczywistych umiejętności fotografa, bądź posiadanego sprzętu. Pracując w tego typu branży niezwykle ważny jest ciągły rozwój, zakup obiektywów, aparatów, które potrafią zupełnie inaczej wykreować obraz. Mimo wszystko najważniejszym czynnikiem jest człowiek bo to on robi zdjęcia. Jeżeli będzie pracował na pamięć i wyuczonych ustawieniach bez „czucia światła” nawet najlepsze szkło i najlepszy aparat w jego rękach będą beznadziejne.

Wracając jednak do kwestii portfolio poza umiejętnościami fotografa i jego sprzętem w zbiorze jego prac bardzo często będą uchwyceni ludzie, którzy czują się swobodnie przed obiektywem. Bardzo ważny jest zatem Wasz wkład w wykonywane zdjęcia. W jaki sposób? Można podać fotografowi szczegółowy przebieg dnia, więc będzie wiedział na co zwrócić uwagę w danej chwili. Inną sprawą jest przedstawienie najbliższej rodziny i osób, które szczególnie chcielibyście uwiecznić na tych zdjęciach. Często się zdarza, że pewna grupa gości nie bawi się tak dobrze jak pozostali, bądź wychodzi znacznie szybciej od innych. Jeżeli dla Pary Młodej takie osoby są szczególnie ważne muszą koniecznie dać znać fotografowi, żeby zwrócił na nie uwagę. Najważniejszą, a zarazem najtrudniejsza rzeczą jest swobodne i naturalne zachowanie przed obiektywem.

Gdzie szukać fotografa?

Odpowiedź jest prosta wszędzie. Nie polegajcie tylko na opinii innych. Poświęćcie trochę uwagi na poszukiwania. Przejrzycie profil, zobaczcie czy żyje fotografią, czy to tylko sposób na zarabianie pieniędzy. Obejrzyjcie profile społecznościwe, zobaczcie jak wykonuje inne fotografie niż ślubne.  Wybór najbardziej popularnych nie oznacza, że to będzie strzał w dziesiątkę. Warto się trochę wysilić i szukać trochę dalej. Obiecuje, ze z pewnością traficie na perełki, które nie kupują pozycjonowania, reklam w google, nie ogłaszają się na wielkich portalach, bo to wcale nie świadczy o warsztacie, ale o dobrym zarządzaniu biznesem.

Podsumowując na pierwszym miejscu wybierajcie fotografa sercem (mam nadzieje, że to udowodniliśmy). Obejrzyjcie portfolio, ale pamiętajcie, ze może nie być aktualne, dlatego przejrzyjcie prace z różnych zleceń. A na koniec:  fotografa bo może to być początek naprawdę fajnej przyjaźni.

Życzymy samych owocnych wyborów.